Veronika: Szüléseid milyenek voltak?
Heni: Mindkettő császár volt, altatásban. Szóval aludtam egy utolsó jót.
Veronika: Mesélj picit a gyermekeidről!
Heni: Nagyon sokáig a lányom féltékeny volt az öccsére. Az első egy év nagyon nehéz volt. De szerencsére Máté most már tud játszani Francival, így ez majdnem teljesen elmúlt.
Veronika: Na az a lényeg!
Heni: Hú. Röviden: az élet hozta így. Hosszan: amikor Francit vártam, akkor már itt-ott láttam hordozós képeket. Akkor az volt bennem, hogy ez abszolút nem biztonságos dolog, szóval ez sosem. De ha mégis, akkor egy bizonyos kendőt vennék meg. Aztán eltelt az első év, Franci bölcsis lett. Hévre fel, hévről le. Megvettem egy kendőt egy bababoltban, ami utólag tudom, kb alkalmatlan volt a hordozásra. Hamar el is adtam. Jött egy mei tai, azt elég sokáig használtam, utána egy csatos. Aztán amikor Máté megszületett, pontosabban előtte eldöntöttem, hogy őt hordozni fogom kendőben. Így is lett.Volt egy időszak, amikor Máté teljesen elutasította a kendőt, ma sem a kedvence. Nagyon megijedtem, hogy az eddig tanultak (youtube videókból tanultam) talán rosszak. Így hívtam egy hordozási tanácsadót, aki eloszlatta a kételyeimet. Ő kérdezett rá, hogy ha ilyen szépen kötök, miért nem leszek hordozási tanácsadó. Akkor elgondolkoztam, aztán ez egyre erősebb lett. Tudtam, hogy ha ht leszek, akkor azt Detti (a ht aki nálam volt) iskolájában fogom tanulni. Amikor megláttam, hogy indul tanfolyam náluk, gondolkodás nélkül adtam be a jelentkezést. Most túl vagyok az első részén, és úgy érzem, a legjobb döntést hoztam. És Máté is együttműködő a kendővel újra.
Veronika: Mi kell ahhoz, hogy valaki hordozási tanácsadó legyen?
Heni: Egy tanfolyam elvégzése szükséges. 2×3 napos tanfolyam van, az első része babahordozási segítő képesítést ad. A második része babahordozási tanácsadó képesítést, ez már vizsgához kötött. Illetve a tanfolyamon való részvétel feltétele, hogy a jelentkező vagy rendelkezik kötési tapasztalattal, vagy vállalja, hogy a tanfolyam kezdetéig ebben beéri a többieket. Ez általában úgy működik, hogy házhoz hív egy már végzett hordozási tanácsadót, aki megtanítja neki.
Veronika: Semmi egészségügyi végzettség vagy anatómiai ismeret nem kell hozzá?
Heni: Nem. Elég részletesen ismerkedünk mindenféle anatómiai dologgal.
Veronika: Térjünk vissza kicsit rád mint fiatal anyára…
Heni: Rengeteget. Főleg, mert én a sulit is félbehagytam. Szerintem azt gondolják, hogy sokan érzelmileg nincsenek megérve arra, hogy anyává váljanak. Meg ugye ez a “magadnak szülöd, nem anyádnak” dolog is van. Egy 20 éves a mai világban nem feltétlenül rendelkezik megfelelő egzisztenciával. Meg szerintem mostmár az az általánosan elfogadott, ha valaki 30-35 között szül. A magyar mentalitás meg általában az, hogy ha beállsz a sorba oké vagy, ha kilógsz, kinéznek. 18-21 évesen szülni azt is jelenti, hogy kilógsz a sorból.
Veronika: Szerinted milyen egy jó illetve egy rossz anya? Te milyen anyának tartod magad?
Veronika: Nagyon szépen köszönöm az interjút! Végszóként pedig mit üzennél a világnak?
Heni: Én köszönöm a lehetőséget. Mit üzennék? Kötődően nevelni nem ősanyaság, hanem evolúciós késztetés.